«
»


MADIMAK YEMEĞİ

madimak.jpg

Resimdeki madımak yemeğini geçenlerde annem pişirmişti.Yanında yoğurtla çok nefis oluyor.

Bahar aylarında doğada sıkça rastlanan ‘Madımak’

otu, şeker hastalığından böbrek taşına kadar birçok hastalığa iyi geliyor.

 

‘Madımak’ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor.

 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, “Yabancı otlarla sağlıklı yaşam” adlı kitabında, özellikle Tokat, Sivas, Yozgat ve bölgesinde sıkça rastlanan madımak otunun özelliklerine dikkati çekti.

 

Kitapta yer alan bilgilere göre, madımağın “drog” denen yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Madımağın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayın, karın ağrısının giderilmesinde, ishal ve iltihaplara karşı etkili olduğu biliniyor. Çok yıllık, otsu bir bitki olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor. Adına türküler yazılan, yemeği, konservesi yapılan madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor. Halk dilinde keçimemesi, kuşekmeği ve söğüt otu olarak bilinen madımak, genelde köylü kadınlar tarafından toplanarak satışa sunuluyor.

 

 

Madımak Oylum OylumSivas-Fahri Karaoğlan-Nida Tüfekçi

Madımak Oylum Oylum
Geliyor Civan Da Boylum
Civan Boylum Gelirse
Şen Olur Benim De Gönlüm

Oy Madımak Teke Tüke Sakalı
Oy Madımak Evelik Yemlik
Oy Madımak Guşguşu Yemlik Oy Madımak

Madımak Bişer Oldu
Tencerem Taşar Oldu
Günde Yediğim Şamarlar
Bir İken Beşer Oldu

Oy Madımak Teke Tüke Sakalı
Oy Madımak Evelik Yemlik
Oy Madımak Guşguşu Yemlik Oy Madımak

Madımak Biçim Biçim
Ölüyom Senin De İçin
Madımak Toplar İken
Başımdan Düştü Çitim

Oy Madımak Teke Tüke Sakalı
Oy Madımak Evelik Yemlik
Oy Madımak Guşguşu Yemlik Oy Madımak

YAPILIŞI:

Madımaklar seçilip ince ince kıyılır.(robotta çektiklerini duymuştum.)Bir tencerede haşlanır.İçerisine bulgur eklenir.Bir tavada doğranmış yeşil soğan,kuru soğan,arzuya göre sucuk,pastırma biraz yağda kızartılır.Varsa biraz çemen eklenip karıştırılır.Madımakların üzerine eklenip karıştırılır.Biraz daha pişirilir.Yoğurt ile servis yapılır.Afiyet olsun.(Bulabilirseniz soğanın yerine köremen otunun kurusunu kullanmalısınız.)

NOT:Kuru madımak ılık suda bekletilir.Sonra avucumuzda suları sıkılarak alınır.Bir tencereye biraz kaynamış su ile konur.Haşlanınca yukarıdaki işlem aynı şekilde yapılarak pişirilir.5 Responses to “MADIMAK YEMEĞİ”

 1. Added by ZÜBEYDE on Temmuz 21st, 2009 at 14:35

  SİZ BU İŞİ BİLMİYORSUNUZ.ZÜBÜŞ TOKATLI BİR KADIN OLARAK SİZE ASIL TARİFİ VERİYOR…İYİCE ÖĞRENİN:MADIMAK GÜZELCE BIÇAKLA KIYILIR,OVARAK YIKANIR…İYİCE…SONRA SOĞAN BAHARAT VS.ARZUYA GÖRE NE EKLENECEKSETENCEREDE KAVRULUR.MADIMAK EKLENİR VE SARILAŞANA KADAR KAVRULUR…KISIK ATEŞTE KAYNATILDIKTAN SONRA BULGUR EKLENİR…2 SAAT KAYNATILIR.SONRA AFİYET BAL ŞEKKER OLSUN

 2. Added by gül kök on Nisan 21st, 2010 at 14:39

  madımak pişirme tarifini yazıyorum madımak temizlendikten sonra kıyılır tecereye tere yag koyulur pastırpastırma hafif kızartılır sonra kıyılamadımak konur
  üzerine bulgur konur koydugun madımaga göre düdüklü tencerede 15 dk kanatılır arzuya göre sarımsaklı yogurt la servis yapılır
  efiyet olsun yazan sivaslı

 3. Added by Silvia on Haziran 13th, 2010 at 16:27

  Ellerinize sağlık. ben tarifinizi denedim, güzel oldu.
  Bence zaten pişirmekte kural olmamalı, yeni tatlar ve tarzlar keşfetmeli.
  Biz ailece vejeteryanız ve her otu 1001 çeşitte deneriz…

 4. Added by betül on Mayıs 18th, 2011 at 10:54

  sizemadımak hakkında bi kolaylık söyleyim…ben madımağı kıymadan önce tertemiz yıkayıp bir örtünün üzerine seriyorum suyu kuruyunca kıyıp hemen pişiriyorum.. kıydıktan sonra yıkamak hem çok zor hemde hepde hep suyla birlikte akıp israf oluyor.

 5. Added by rasim on Ekim 10th, 2011 at 16:17

  benim yöremin madımagı.

Yorum Ekle

Yorumunuz